دوره متوسطه اول دخترانه - نیشابور
امروز    ساعت:
مقالات دانش پژوهان ---> امانت داري خصلتي زيبا { صلوات }

امانت داري خصلتي زيبا

از خصلت هاي بسيار زيبا و پسنديده ، امانت داري و باز گرداندن به موقع و همراه با حفظ سلامت امانت است .

معمولا انسان در زندگي به انسانهاي امين نيازمند مي شود تا مال ، وسيله ، راز يا مطلب مهمي را نزد آنها به امانت بسپارد . حفظ امانت ديگران ، مراعات اعتماد آن ها و احترام به احساسات پاك انساني است .

امانت داري در اسلام

همه اديان مقدس الهي ، به ويژه در اسلام در تقويت اين صفت نيك توصيه هاي فراوان كرده اند . قرآن مجيد مي فرمايد : همانا خداوند به شما فرمان مي دهد كه امانت ها را به اهل آن بدهيد . حضرت امام صادق ( ع ) فرمود : خداوند هيچ پيامبري را بر نينگيخته است ، جز به راستگويي و اداي امانت به نيكوكار و بد كار . حضرت باقر ( ع ) فرمود : خداوند اجازه ترك سه چيز را به هيچ كس نداده است : يكي رد امانت به صاحبش مي باشد چه نيكوكار باشد وچه بد كار ....

پيامبر اسلام ( ص ) قبل و بعد از بعثت به محمد امين معروف بود و مردم اشياي گران بهاي خود را نزد آن حضرت به امانت مي سپردند . حتي در شب هجرت كه رسول خدا مخفيانه از خانه خارج شد ، امانت هاي مردم را كه اغلب از كفار بود ، نزد ام ايمن نهاد و به امير المومنين ( ع ) فرمود كه در موقع مناسب به صاحبش برگرداند .

امير المومنين ( ع ) فرمود : سوگند مي خورم كه لحظه اي قبل از وفات پيامبر ( ص ) سه بار از او شنيدم كه فرمود اي علي ! امانت را به نيكوكار و بد كار پس بده ، كم باشد يا زياد ، حتي نخ و سوزن . همچنين آن حضرت در يكي در يكي از وصيتهايش فرمود : امانت را رها كنيد ، گرچه به قاتلان پيامبر باشد . مطالبي كه بيان شد ، به نقل از مركز مطالعات و پژوهش هاي حوزه علميه قم اهميت بسيار زياد امانت داري را مي رساند كه ضامن قوام و بقاي روابط اجتماعي بر پايه اعتماد عمومي است . ابوحمزه ثمالي مي گويد : از امام سجاد ( ع ) شنيدم كه به شيعيان مي فرمود : به خدا سوگند اگر قاتل پدرم حسين بن علي ( ع ) شمشيري را كه با آن پدرم را به قتل رسانده ، نزد من امانت گذارد به او بر مي گردانم .

امانت داري ،  نشانه مسلماني

خداوند سبحان در قرآن رعايت امانت را يكي از صفات مومنان دانسته است و مي فرمايد : مومنان كساني هستند كه امانت ها و پيمان خويش را رعايت مي كنند . امير المومنين ( ع ) فرمود : اساس اسلام ، امانت داري است . نيز فرمود : وقتي خدا بنده اي را دوست بدارد امانت داري را محبوب او مي گرداند.

امانت داري ، رحمت اجتماعي

اگر امانت در جامعه گسترش يابد سايه رحمت ديگر(( دوستي را )) برسر مردم مي گستراند و پيوند ميان ميان افراد اجتماع را محكم تر مي كند . پيامبر اكرم ( ص ) فرمود : امت من هميشه در خير و سلامت هستند تا زماني كه به يكديگر خيانت  نورزند و اداي امانت كنند . امام كاظم ( ع ) فرمود : تا وقتي كه زمينيان به يكديگر محبت كنند و امانت دار باشند و به حق عمل كنند مورد رحمت اند . امير المومنين علي ( ع ) فرمود : به كار گيري امانت روزي را زياد مي كند .

خيانت درامانت در اسلام به همان اندازه كه امانت داري ، شريف و ارجمند است ، خيانت در امانت ، نكوهيده و زشت است و در رديف گناهان كبيره جاي گرفته است . پيامبر اكرم ( ص ) فرموده است : آن كه به ناموس و مال مسلماني خيانت كند ، از ما نيست امير المومنين علي ( ع ) فرمود : بد ترين مردم كسي است كه به امانت معتقد نباشد و از خيانت پرهيز نكند .

اقسام خيانت

اينك زشتي و حرم خيانت بيان شد ، به اقسام آن اشاره مي كنيم : در خيانت به خدا و پيامبر ، قرآن مجيد مي فرمايد : اي مومنان ! به خدا و پيامبر خيانت نورزيد و به امانت هاي خود نيز . امام باقر ( ع ) در تفسير اين آيه شريفه مي فرمايد : (( واجبات الهي نزد هر انساني به امانت سپرده شده است و عمل نكردن بدان ، خيانت محسوب مي شود . بنابراين بي اعتنايي به قوانين و دستورات شرعي كه مجموعه اي از دستورات الهي و سيره و روش پيامبر و معصومان است به منزله خيانت به آنان محسوب مي شود كه مومن بايد از آن اجتناب ورزد . همچنين كليه اموال موسسات دولتي ،جزو دارايي هاي عمومي يا بيت المال است كه در دست كارمندان به امانت سپرده شده است و هر فردي به تنهايي موظف به حفظ و نگهداري و استفاده صحيح و قانوني از آن هاست حيف وميل بيت المال و استفاده شخصي و ناصحيح از آن ، خيانت به اموال مسلمانان و گناهي نابخشودني است و در واقع ، خيانت به خود نيز محسوب مي شود . كم كاري ، گران فروشي ، كم فروشي ، حقوق گرفن و كار نكردن و ... همه از موارد خيانت به مردم است . خيانت به اسرار نظامي ، سياسي : آنان كه در مشاغل نظامي و سياسي اشتغال دارند در حقيقت امانتدار مردمند و اسرار تشكيلاتي به طور امانت در اختيارشان قرار گرفته است . آنان بايد دقت كافي به خرج دهند و آگاه باشند كه حيات و نابودي يك ملت بسته به حفظ و افشاي اسرار سياسي ، نظامي و اقتصادي آن كشور است گاهي ممكن است افشاي يك مساله سياسي يا نظامي ، به خصوص اسرار جنگ ، چنان ضربه اي به كشوروارد كند كه هرگز جبران نشود . خيانت به ناموس ، اموال و اسرار شخصي و اسرار مردم همچون اموالشان محترم است و اگر به شكلي در اختيارديگران قرار گيرد به منزله امانت است كه بايد به بهترين صورت از آن نگهداري شود . نگاه هاي هوس آلود به ناموس مردم و دست درازي به انها خيانت است . همچنين افشاي راز مردم ، نوعي خيانت به آنهاست  افشاي نامه هاي مردم و پرونده ها ، خبر دادن از وضع داخلي ، اطلاع و آگاهي از عيوب و نقاط ضعف آنان و بر ملا كردن آن ، خيانت محسوب مي شود .

 

منبع : روزنامه ي خراسان ،شماره 17232 ، چهارشنبه19 فروردين

تهيه و تنظيم : فرزانه شورگشتي

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: فرزانه شورگشتي
  • آدرس الکترونیک فرستنده: -
  • تاریخ ارسال: سه شنبه 25 فروردين 1388
عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

اين سايت تا كنون 432856 بازديدكننده داشته است
© تمامی حقوق این پایگاه متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی امام حسین علیه السلام می باشد